Koupě nového auta je vyhazování peněz, říká Josef Vojtek

  • Zdeněk
  • Rozhovory
  • 3 235x

Zpěvák Josef Vojtek si svůj vůz Jeep Grand Cherokee nechal dovést z Kanady. Frontman oblíbené kapely Kabát Josef „Pepe“ Vojtek má na stav českých silnic jasný názor. „Platíme vysoké daně, povinné ručení a dálniční známku. Za ty peníze chci, aby byly silnice v pořádku. Bohužel se každý den přesvědčuji, že tomu tak není.

Proto jste si koupil jeep?

I to byl jeden z důvodů. Jeep Grand Cherokee je kompromis mezi teréním a silničním autem, takže pro tuhle zemi ideální „kára“. Určitě s tím nejezdím řádit do lesa. Na to bych si koupil třeba Mitsubishi Pajero. Měl jsem i sportovní auto, ale po projetí dálnice z Prahy do Brna jsem z toho vystupoval vyklepanej jako startka. V jeepu mám skoro pětilitrový motor s výkonem dvou set dvaceti koní, takže jede jako blesk a přitom má měkký podvozek, který jen tak příjemně kolíbá.

Kupoval jste auto nové?

Je to zánovní ojetina z Kanady. Tady se vám ho koupit nevyplatí. Takhle se dá pořídit až o třetinu levněji. Já jsem si ale vždycky kupoval ojetiny. Koupě nového auta je pro mě vyhazování peněz. Dobré ojeté auto se dá sehnat u autorizovaného dealera. Naposledy jsme takhle s přítelkyní libuškou kupovali Hyundai Santa Fe. Docela mě to auto překvapilo. V dobrém.

Jaká auta jste vystřídal?

Začal jsem s žigulíkem, pak jsem si koupil Opel Mantu, dvojkového golfa, kterého nahradil nadupaný trojkový Golf VR6. Potom to byl Volkswagen Passat Combi, Opel Omega Combi a před rokem Jeep Grand Cherokee.

Téměř samé německé vozy...

Dávám přednost jejich preciznosti. Kdysi mi nabízeli Renaulta Lagunu, tak jsem se v tom svezl, ale nic moc. Radši bych si koupil Passata. To samé jsou třeba italská auta, která sice dobře vypadají po desingové stránce, ale já jim moc nevěřím. Italové jsou šílenci.

A co třeba škodovky?

Měl jsem půjčeného superba. To je pěkné auto, ale třeba octavia mi připadá malá.

Co preferujete při výběru výbavy?

Měla by být nadstandartní. To znamená klimatizace, pohodlné sedačky; pokud v kůži, tak vyhřívané, dobrá muzika a dostatek airbagů. Motorově dávám přednost svižnějším autům.

To se projeví na spotřebě...

Na to moc nekoukám. Jezdím hlavně pracovně, tudíž si to nechávám proplácet. Ale je fakt, že jeep si ve městech říká o dvacet a na běžných cestách o patnáct litrů naturalu.

Jak jte na tom s dodržováním rychlostních limitů?

Když někam jedu, snažím se tam být co nejdřív. Pochopitelně jedu tak, abych nepřizabil sebe ani nikoho jiného. Nemám rád ty, kdo jezdí na padesátce třicet, protože si myslí, že je to bezpečný. To je blbost.

Máte nějaké vysněné auto?

Líbí se mi Infinity FX 45. Vypadá dobře a má skvělou výbavu. To, co je tady luxus, je ve Státech standard. Třeba kožené sedačky. Hamburgrů spotřebujou mraky, tudíž kůže je dost, a proto ji cpou do všech aut. Já nemám rád třeba japonská auta, protože všude je hnusnej šedej plast. A ty gumové návleky na řadicí páky ... To je něco tak odpudivýho.

A jaká auta se vám nelíbí?

Určitě bych nešel do takových těch skoro papundeklových vozítek.

Takže třeba uta z Kolína vás nechávají chladným?

Odkud?

V Kolíně je nová automobilka vyrábějcí vozy určené do města...

Tak to mi uniklo. Jen jsem v rádiu slyšel, že tam shánějí lidi na práci. Do města to špatné být nemusí, ale na dálnici bych s tím radši nevyjel.

Máte motorku?

Nemám, ale vážně přemýšlím, že do toho vletím. Jsem fandou Harley_Davidson.

Co byste na českých silnicích změnil?

V obci bych opět zavedl šedsátku, auta už jsou na takové úrovni, že by neměl být problém zastavit, když vám někdo skočí do cesty. Ale týká se to i chodců; jestli někdo přechází na červenou a srazí ho auto, tak by to měl být jeho problém, ne že řidič měl předvídat... Já bych podal trestní oznámení na toho, kdo je za stav silnice odpovědný. No a pak mě rozčilují ekologičtí aktivisté, co blokují stavby dálničních obchvatů velkých měst. Když někde padesát tisíc lidí trpí smradem z aut a jde to řešit obchvatem, moc bych se snikym nevybavoval o tom, jestli se tam smí, nebo nesmí tavět kvůli jednomu broukovi, na kterého si za dvacet let stejně nikdo nevzpomene. Ať si ho dají do krabičky a přenesou jinam!

Venku začíná být tepleji. Co třeba vy a kabriolet?

Já si nemůžu pomoct, ale mně tenhle typ auta mi k chlapovi nesedí. Připadl bych si v tom jako homosexuál. Měl jsem půjčeného lexuse a musel jsem zatáhnout střechu, protože jsem se styděl.(smích)

Zdroj - MF Dnes; 4.4.2005